Дії у надзвичайних ситуаціях
Опубліковано 22 березня 2023 року о 16:43
  • Кому надається консульський захист у разі надзвичайних ситуацій за кордоном, з ким контактувати?

Консульський захист в разі надзвичайних ситуацій надається усім громадянам України, які того потребують, безвідносно до статусу, часу та мети їхнього перебування за кордоном.

Громадянам, які перебувають у Кампаньї, Калабрії, Пульї, Базилікаті та Сицилії, в разі надзвичайних ситуацій слід звертатися до:

  • Служби з надзвичайних ситуацій Італії за номером телефону 112
  • Генерального консульства України в Неаполі

Адреса:

Via G.Porzio, 4 Centro Direzionale, isola B-3, int.5-6, 80143 Napoli

Телефон:

+39 081 787 54 33;

+39 327 736 48 22 (цілодобова «гаряча лінія», прохання телефонувати виключно у разі загрози життю чи загибелі громадян України)

Факс:

+ 39 081 605 78 67

Ел. пошта:

[email protected]

  • Департаменту консульської служби МЗС України:

Електронна пошта: [email protected], [email protected]

Телефони цілодобової «гарячої лінії»: +38 044 238 16 57, +38 044 238 17 77 (додатковий)

Факс: +38 044 238 18 24

  • Як перебування на консульському обліку може допомогти в разі надзвичайної ситуації?

На випадок виникнення надзвичайної ситуації в південних регіонах Італії - Кампанья, Пулья, Базиліката, Калабрія, Сицилія - своєчасна постановка на консульський облік (з відміткою у закордонному паспорті – на основі наявного документу, що підтверджує намір перебування в Італії на законних підставах терміном понад 3 місяці) чи реєстрація (без відмітки, терміном до трьох місяців) допоможуть громадянину України отримати, а ГКУ – надати консульську допомогу чи інформацію. Реєстраційні дані, які в Генконсульстві залишить про себе громадянин України, в першу чергу інформація щодо адреси проживання в Україні та тимчасового перебування в Італії, номеру мобільного телефону, контактних осіб на випадок надзвичайної ситуації (у разі стихійного лиха, нещасного випадку, смерті тощо) допоможуть консулу оповістити/розшукати українських громадян в Італії або їхніх родичів чи друзів в Україні для надання відповідної допомоги чи інформації.

Постановка на консульський облік чи реєстрація є добровільними.

  • Викрадено чи втрачено документи. Що робити для повернення в Україну?

Звернутися до ГКУ в Неаполі, де, після підтвердження/встановлення особи і громадянства, Вам буде оформлено посвідчення особи на повернення в Україну. В разі наявності внутрішнього паспорту, запит до обласного управління державної міграційної служби не надсилається.

До заяви про видачу посвідчення заявник додає копію документу (протоколу, denuncia), оформленого в поліції, що підтверджує факт його звернення з приводу втрати чи викрадення проїзного документа (додаткова інформація – див. далі в розділі «Посвідчення особи на повернення в Україну»).

Втрачений/викрадений паспорт буде об’явлений недійсним в Італії та в Україні.

  • Що варто знати на випадок отримання травм, важкого захворювання, госпіталізації за кордоном?

Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою має бути укладено відповідний договір страхування (медичного та від нещасного випадку) перед поїздкою за кордон, що є обов’язковою вимогою українського законодавства. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною/знайомими.

У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених Вами договором про страхування, необхідно, за бажанням або за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників лікарні, рідних чи знайомих тощо) ГКУ в Неаполі. Консул зможе надати Вам допомогу стосовно взаємодії із Вашим страховиком (його можливим агентом в Італії), адміністрацією лікарні, представниками місцевих компетентних органів, якщо Ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, обраним Вами особисто чи призначеним для Вас в Італії державним адвокатом, отриманні компенсацій, якщо вони передбачені італійським законодавством.

Якщо виникли проблеми при організації транспортування після отримання травм, важкого захворювання, госпіталізації, прохання контактувати з ГКУ в Неаполі для отримання додаткової інформації.

  • Що робити, коли Ви стали жертвою злочину?

Пропонується особисто або через родичів чи знайомих терміново звернутися до представників правоохоронних органів Італії, а також повідомити ГКУ в Неаполі.

Консул зможе надати Вам допомогу у вирішенні питань Вашої взаємодії із представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави Ваших прав, передбачених національним законодавством Італії та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між Італією і Україною. Офіційне розслідування може зайняти певний час, а відтак – Вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у Вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів (жодне посольство чи консульство України не можуть виконувати функції адвокатів, бути Вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу). Консул може надати інформацію про відомого йому адвоката, при цьому виключно за Вами залишається рішення щодо остаточного вибору адвоката, який представлятиме Ваші інтереси.

Якщо Ви залишилися без документів чи засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків, аварій, або стали жертвами торгівлі людьми, що становить в Італії загрозу Вашому життю чи здоров’ю, прохання оперативно контактувати з ГКУ в Неаполі для отримання необхідної Вам інформації та координації подальших дій.

  • Як діяти у разі катастрофи, стихійного лиха?

У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує Вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном, зокрема в Італії (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи можливої евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).

ГКУ в Неаполі має телефон цілодобової "гарячої лінії" +39 327 736 48 22 для співвітчизників, які перебувають у Кампаньї, Калабрії, Пульї, Базилікаті, Сицилії і потрапили в надзвичайну ситуацію (прохання телефонувати виключно у разі загрози здоров’ю, життю чи загибелі громадян України). Оперативну інформацію можна повідомити/отримати за телефоном "гарячої лінії" МЗС України: +38 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово. Наполегливо рекомендуємо занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові.

Працівник консульської служби надасть Вам допомогу у встановленні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності, включенні до евакуаційних списків, у разі прийняття рішення про евакуацію, документуванні, бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну, в т.ч. у разі втрати документів внаслідок стихійного лиха.

  • Якщо Вас затримали правоохоронні органи іноземної країни.

Із представниками правоохоронних органів слід поводитися спокійно, ввічливо, не чинити опору та уникати дій, що можуть бути розцінені як провокативні, відповідати на всі запитання, в разі потреби – вимагати допомоги перекладача.

Ви маєте право вимагати, щоб про факт Вашого затримання правоохоронні органи Італії невідкладно інформували ГКУ в Неаполі (що передбачено Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року), наполягати на отриманні детальних, в т.ч. письмових пояснень щодо причини затримання, а також на встановленні контакту, зокрема телефонного та письмового, з Генеральним консульством для отримання консульського захисту, метою якого є забезпечення користування громадянином України всіма правами, передбаченими законами Італії та її міжнародними договорами.

Консул зможе Вас відвідати в разі отримання інформації про можливе порушення Ваших прав, якщо Ви повідомите: 1) ГКУ про таку потребу; 2) керівництво закладу, де Ви перебуваєте, про зацікавленість зустрітися з консулом.

  • Що робити у випадку потрапляння в дорожньо-транспортну пригоду в одній із країн Європейського Союзу?

Збираючись у подорож до будь-якої країни, необхідно заздалегідь володіти інформацією про особливості не лише правил дорожнього руху у цій країні, але і про те, як здійснюється оформлення дорожньо-транспортної пригоди.

Якщо Ви стали учасником ДТП у країнах ЄС, необхідно:

  • ввімкнути сигнальні вогні, а також розставити навколо місця аварії попереджувальні знаки, не залежно від того, хто винний у ДТП;
  • якщо в результаті ДТП є постраждалі, травмовані люди, негайно викликати швидку допомогу та надати постраждалим першу невідкладну допомогу;
  • обов’язково зателефонувати на номер «112» і повідомити про ДТП;
  • якщо є свідки ДТП, - необхідно записати номери телефонів і контактні дані хоча б трьох із них. Це може допомогти слідчим становити винних в аварії. Необхідно заповнити також форму-повідомлення про ДТП. Як правило, бланки таких форм є у кожного автомобіліста. Якщо така форма відсутня, необхідно записати номери і марки автомобілів, які стали учасниками дорожньо-транспортної пригоди;
  • нічого не підписуйте, не прочитавши та не усвідомивши зміст запропонованого документа. Лише у тому випадку, якщо Ви повністю прочитали і зрозуміли його, згодні зі змістом – можете поставити свій підпис;
  • у Вас на руках повинна бути так звана «Зелена карта» - поліс страхування для власника транспортного засобу. Ви і людина, яка була за кермом іншого автомобіля, учасника ДТП, маєте обмінятися номерами «Зеленої карти» або пред’явити сам поліс. Зробіть фото «Зеленої карти» іншого учасника ДТП на свій телефон. Також Ви повинні дати можливість іншому учаснику ДТП сфотографувати вашу «Зелену карту»;
  • необхідно сфотографувати місце пригоди, автомобілі і учасників ДТП;
  • якщо на території країни, де трапилась ДТП, законодавством передбачена видача копії протоколу дорожньої поліції, Вам її мають надати;
  • коли ДТП буде оформлене інспектором дорожньої поліції, Вам необхідно одразу надати інформацію про аварію за номером телефону, зазначеному на «Зеленій карті», а також у свою страхову компанію, щоб у Вас була можливість отримати компенсацію за заподіяну Вам матеріальну шкоду.
  • Як не стати жертвою торгівлею людьми? Які є інші важливі рекомендації щодо перебування за кордоном?

При пошуку роботи за кордоном не погоджуйтеся на пропозиції нелегальних заробітків. У випадку, якщо Ви будете працювати нелегально, Ви не зможете отримати достойну оплату праці, реалізувати соціальні гарантії (наприклад, отримати медичну допомогу у разі необхідності) та ризикуєте стати повністю залежними від Вашого роботодавця. Уважно вивчіть його пропозиції та перевірте правильність оформлення документів на роботу.

Перед тим, як підписати договір, слід пересвідчитися, що всі його пункти Вам зрозумілі. У разі виникнення сумнівів зверніться до незалежного юриста за консультацією. При виїзді за кордон з метою працевлаштування переконайтеся, що тип отриманої Вами візи передбачає можливість заняття трудовою діяльністю у відповідній іноземній країні.

Не слід довіряти запевненням, що можна виїхати до іноземної держави за туристичною візою, а решта необхідних формальностей - наприклад для подальшого працевлаштування - буде вирішена після прибуття. Праця без оформлених належним чином документів є порушенням місцевого законодавства у відповідній іноземній країні, за яке Вас можуть оштрафувати, депортувати із країни або заборонити в’їзд до неї на довгий строк.

Громадянам України, які виїжджають за кордон для укладання шлюбу, рекомендується заздалегідь ознайомитися з особливостями правового статусу іноземців у країні перебування. Слід мати на увазі, що в окремих державах права та обов’язки чоловіків/жінок-іноземців регламентуються місцевим законодавством, яке значним чином відрізняється від українського законодавства.

Особливу увагу слід надати питанням правового статусу дітей, які народилися у шлюбах з іноземцями, у тому числі порядку набуття ними громадянства батьків, а також тому, як місцеве законодавство визначає права батьків та дітей у випадку розлучення.

Під час перебування за кордоном в жодному випадку не віддавайте паспорт на зберігання роботодавцю або особі, з якою передбачається укладання шлюбу. Фіксуються випадки використання документів з метою шантажу та обмеження свободи пересування. Візьміть грошові кошти на покриття транспортних витрат з повернення в Україну, або придбайте зворотній квиток. Попередьте про дату від’їзду сім’ю та друзів, залиште їм свою адресу та номер телефону за кордоном, копії закордонного і внутрішнього паспортів. Після прибуття до країни перебування сконтактуйтеся зі своїми близькими в Україні та, по можливості, продовжуйте підтримувати з ними регулярні контакти поштою, телефоном або за допомогою Інтернету. Пропонується також стати на консульський облік чи зареєструватися в посольстві чи консульстві України за місцем Вашого перебування в іноземній країні; дані, що Ви залишите, допоможуть консулу, в разі надзвичайної події, сконтактуватися з Вами чи Вашими родичами і друзями з метою надання відповідної інформації чи сприяння.

Посольства та консульства будуть в змозі надати допомогу тільки у разі підтвердження постраждалими громадянства України. У разі втрати Вами документів консул робитиме запити до обласного управління державної міграційної служби за місцем Вашої реєстрації в Україні з метою підтвердження Вашої належності до громадянства України та ідентифікації особи за фотокарткою. З метою прискорення отримання відповідей на запити рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України та Вашу особу.

  • Як шукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?

Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, Вам потрібно звернутися із заявою до органів Міністерства внутрішніх справ України за місцем проживання, які ініціюють проведення розшуку в іноземних державах.

За умови перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку в закордонних дипломатичних представництвах або консульських установах України, консул може повідомити розшукуваній особі про пошуки її та надати їй інформацію про осіб, які звернулися із заявою про розшук.

  • Як шукати родичів-іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?

Допомогу громадянам України з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів тощо безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30. тел. (044) 235-01-57, факс: (044) 288-16-58, e-mail: [email protected]).  

  • Що робити рідним/знайомим у випадку загибелі або смерті громадян України за кордоном?

Якщо Вам стало відомо про смерть громадянина України в Кампаньї, Базилікаті, Пульї, Сицилії чи Калабрії необхідно повідомити про факт смерті:

  • ГКУ в Неаполі

Адреса:

Via G.Porzio, 4 Centro Direzionale, isola B-3, int.5-6, 80143 Napoli

Телефон:

+39 081 787 54 33;

+39 327 736 48 22 (цілодобова «гаряча лінія»)

Факс:

+ 39 081 605 78 67

Ел. пошта:

[email protected]

  • або на цілодобову "гарячу лінію" МЗС України

Телефон:

+ 38 044 238 16 57 (цілодобова «гаряча лінія»)

Факс:

+ 38 044 253 11 24

Ел. пошта:

[email protected]

Інформація, яка передаватиметься про померлого/загиблого до ГКУ чи МЗС, має бути, по можливості, максимально повною і включати:

  • Прізвище, ім’я, по-батькові;
  • дату народження;
  • місце проживання в Україні;
  • номер, серію паспорта для виїзду за кордон, орган, що видав;
  • правопис прізвища та імені латиницею (як в «закордонному» паспорті);
  • інформацію про найближчих рідних та їхні контактні дані (в Україні чи за кордоном).

Після отримання повідомлення про смерть/загибель, консул негайно зв'язується з відповідними місцевими органами влади та медичним закладом у країні перебування.

У разі відсутності контактних даних рідних померлого/загиблого, консул звертається до органів МВС України для розшуку їх і повідомлення про факт смерті/загибелі.

Факт смерті/загибелі буде зареєстрований компетентними органами іноземної країни, або ГКУ в Неаполі.

Повноваження консула у разі смерті/загибелі громадянина України:

  • Повідомити про смерть/загибель найближчих рідних та компетентні органи України.
  • Надати рідним, у разі звернення, список місцевих ритуальних агенцій (якщо такі є) для поховання в Україні або в країні, де сталася смерть/загибель (остаточний вибір агенції залишається виключно за рідними загиблого/померлого).
  • Поінформувати, у разі звернення рідних, про орієнтовну вартість поховання (кремації) в країні, де сталася смерть/загибель, або репатріації тіла (праху) і майна покійного в Україну.
  • Роз’яснити рідним/знайомим відповідні положення іноземного та українського законодавства, надати сприяння в оформленні та засвідченні необхідних документів.
  • Порадити рідним в Україні, яким чином можна переказати кошти для оплати необхідних витрат.
  • Вжити заходи для збереження майна, що залишилося після смерті/загибелі громадянина України.
  • Отримати від найближчих рідних їхній дозвіл на поховання померлого/загиблого на території іноземної держави у разі прийняття ними такого рішення та дозвіл від місцевих компетентних органів на поховання тіла.
  • Витребувати в іноземних компетентних органах інформацію щодо результатів розслідування обставин смерті/загибелі з метою подальшого залучення рідними, в разі їхнього бажання, адвоката.
  • Інформувати рідних та компетентні органи про рейс (у разі повітряного перевезення) або маршрут (у разі доставки наземним транспортом), яким здійснюватиметься доставка тіла або праху в Україну.

 ВАЖЛИВО:

Для подальшого використання в Україні свідоцтво про смерть, видане комуною в Італії, має бути легалізовано у місцевій префектурі шляхом проставлення штампу «Апостиль» та перекладено українською мовою.

Засвідчення вірності перекладу з італійської на українську мову у ГКУ в Неаполі здійснюється у день звернення рідних покійного чи їхніх уповноважених. Вартість цієї консульської дії становить 9 євро (сплачуються у банку).

Питання, у разі смерті чи загибелі громадянина України, у вирішенні яких консул не наділений повноваженнями:

  • Безпосередньо розслідувати причину смерті або можливого злочину.
  • Давати оцінку або визначати достовірність викладених в іноземних офіційних документах фактів.
  • Залагодити страхові претензії від імені родини покійного.
  • Оплачувати будь-які рахунки або борги покійного.
  • Зареєструвати смерть та видати українське свідоцтво, якщо смерть уже була зареєстрована компетентними органами іноземної держави.
  • Здійснювати вибір чи надавати повноваження ритуальним агенціям.
  • Визначати спосіб та місце поховання померлого/загиблого у разі розбіжності думок найближчих рідних щодо зазначеного.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux